Trudno jest pisać o naszyjnikach artystycznych jako o całości, bo jest ich tak wiele, że nie sposób napisać o wszystkich w jednym poście. To taka działka biżuterii artystycznej, w której wielu artystów rozwija skrzydła i czasami przechodzi samych siebie:) W zdecydowanej większości eksperymenty są jak najbardziej udane i tak powstające naszyjniki artystyczne to często małe dzieła sztuki. Mnie zainteresowały ostatnio bardzo skromne, ale również bardzo piękne naszyjniki Hanapi. Pierwszym, jaki zauważyłam w tej galerii, był naszyjnik w indiańskim stylu, który jest wykonany z miedzianego drucika. Muszę przyznać, że znowu materiał jest jak najbardziej zwyczajny i znowu pomysł jest genialny. Zawsze się zastanawiam, dlaczego ja nie wpadłam na taki pomysł. Ale widocznie dlatego nie jestem artystką:) Inne naszyjniki artystyczne są wykonane z naturalnych kamieni. Bardzo proste, ale w pięknych kolorach- takie naszyjniki pasują do wielu rzeczy, więc warto mieć choć jeden taki, tak na wszelki wypadek, kiedy zabraknie nam pomysłów, będzie można go wykorzystać. Tak więc naszyjniki artystyczne to cała kopalnia, z której można wykopać prawdziwe skarby.
 
Dziś broszki kwiaty dla wielu z nas to po prostu ozdoby, jedne z wielu, które nosimy. Jednak jeszcze nie dawno temu kwiaty, a także broszki kwiaty miały swoje znaczenie. To zadziwiające, że taka tradycja przetrwała tak długo, bo wywodzi się ona jeszcze z czasów wiktoriańskich, a więc może sięgać nawet lat 30. XIX wieku. A wiem, że przetrwała, bo moja babcia mówiła mi, że na przykład nidgy na urodziny czy imieniny nie powinno się dawać żółtych kwiatów, bo to oznaka zazdrości, a czerwone to oznaka miłości itp. Dziś nikt oczywiście na takie rzeczy nie zważa, jednak noszenie żółtej broszki kwiatu mojej babci pewnie byłby nie bardzo w smak. Biżuteria, w tym także broszki kwiaty miały widać znacznie większe znaczenie dla naszych babć niż teraz dla nas. Jednak tradycja trwa wieki:)
 
Jeśli lubimy biżuterię z filcu, prędzej czy później mamy ochotę zrobić ją sami- tak , aby popróbować własnych sił, bo być może uda nam się zrobić coś ciekawego. Najłatwiej jest wykonać samemu filcowe broszki kwiaty. Są nie tylko ładną i modą ozdobą, ale także dość łatwo je zaprojektować i uszyć. Tworzenie biżuterii najlepiej rozpocząć od projektu. Najszybciej i najłatwiej będzie zrobić broszkę kwiatek, która będzie się składała z kilku płaskich elementów nałożonych na siebie- największy znajdował się będzie na spodzie, najmniejszy na górze. Jeśli nie mamy jakieś konkretnej wizji, najlepiej narysować sobie na kartce kilkanaście kwiatków i wybrać ten najfajniejszy. Kiedy mamy już ogólny plan, czas przekształcić szkic w konkretny plan. Będzie wyglądał jak kilka kwiatków różnej wielkości nałożonych na siebie. To ważne aby każdy z kwiatków miał konkretny kształt, bo będzie to także nasz szablon. Następnie na gotowy projekt nakładamy półprzeźroczysty papier i kolejno odrysowujemy każdy kwiatek osobno. Powstaje wtedy szablon dla każdego kwiatka, który będzie się składał na naszą broszkę. Wycinamy nasze szablony. Teraz czas na wybór kolorów. Tu oczywiście wszystko zależy od naszej wyobraźni. Jest to dość ważny etap, bo decyduje o ostatecznym wyglądzie naszej broszki. Kiedy mamy wybrane już kolory, szablony przypinamy szpilkami do filcu w odpowiednim kolorze. Wycinamy każdy z kwiatków z filcu. Wycinanie małych kształtów może być dość trudne. Jeśli nie mamy specjalnych nożyczek do filcu, do wycinania malutkich elementów warto użyć jakichś małych nożyczek, na przykład kosmetycznych. Ważne aby były ostre i idealnie cięły filc, bo nie będziemy jego brzegów w żaden sposób zabezpieczać. Później nakładamy poszczególne kwiatki na siebie i możemy zobaczyć jak nasza broszka będzie wyglądać. To oczywiście nie jest ostateczny kształt, bo wciąż możemy dokonywać poprawek. Zszywanie kwiatuszków razem jest jednym z trudniejszych zadań, bo musi być estetyczne. Dobrze więc zastanowić się jak je połączyć. Przy większych elementach możemy użyć ściegu, który będzie się rozchodził promieniście od środka, mniejsze możemy szyć wokoło. Kiedy przód broszki jest skończony, na tył naszywamy kawałeczek filcu, aby zasłonić szycie, po czym doszywamy do niego agrafkę. I broszka gotowa. W podobny sposób możemy spróbować zrobić równie ładne i ciekawe broszki z materiału. Filcowe broszki kwiaty są stosunkowo łatwe do wykonania, więc dobrze jest zaczynać od takich niezbyt trudnych projektów. Takie filcowe broszki kwiaty można także wykonać z dziećmi- to świetna lekcja kreatywności. 
 
Jednym z rodzajów naszyjników, na które bardzo lubię sobie patrzeć i podziwiać, są korale filcowe. Ich kolory zawsze napełniają mnie pozytywną energią. Spośród wszystkich korali filcowych, jakie widziałam, najbardziej podobają mi się te z galerii Ifki. Nie są to typowe korale, jakie zazwyczaj można spotkać. Każdy z naszyjników tej projektantki jest złożony, a wszystkie lementy idealnie do siebie pasują i świetnie ze sobą współgrają. Podoba mi się to, że Ifka wykorzystuje nie tylko filc, ale na przyklad kolorowe korale z drewna, dzięki czemu monotonia filcu, która mogłaby się wkraść, jest trochę przełamana. Na pewno z filcu można zrobić świetną biżuterię, jeśli ma się na nią pomysł, a tych Ifce z pewnością nie brakuje. Te korale filcowe są w mojej osobistej dziesiątce najciekawszych projektów w ogóle. Poniżej mała próbka:
 
Jak w przypadku każdego rodzaju sztuki, oryginalność jest najbardziej ceniona i najbardziej poszukiwana. Dotyczy to również biżuterii z modeliny. Ciekawa biżuteria z modeliny na pewno jest czymś wyjątowym, bo choć wszystkie słodkości, ciasteczka i torty są śliczne, to w pewnym momencie możemy się poczuć trochę nimi znudzone. Taką właśnie oryginalnością ujęła mnie Olcikk i jej niesłychanie ciekawa biżuteria z modeliny. Byłam przekonana, że z masy fimo nie da się stworzyć bransoletki, a tu okazuje się, że jednak jest to możliwe:) Tak zaskakiwana bardzo być lubię i niesamowicie jestem ciekawa, co też jeszcze ciekawego znajdę w galerii tej projektantki biżuterii z modeliny, bo na pewno Olcikk w tym temacie nie powiedziła jeszcze ostatniego słowa. Chcę więcej!!!:)
 
Jeżeli jest jedno słowo, którym można by określić biżuterię z filcu to na pewno byłby to słowo "kolorowa". Chyba żaden inny rodzaj biżuterii nie jest tak pełen barw i kolorów jak właśnie biżuteria z filcu. Cała tęcza pojawiaj się w przeróznych projektach, jak na przykład tych od Ifki, o których już jednak chyba pisałam, dlatego chciałabym dziś napisać o biżuterii z filcu, którą znalazłam u WiolaW. Na pewno zaciekawiły mnie jej komplety, w skład których wchodzą kolczyki i bransoletka. Bazą jest szary filc, na którym pojawiają się kolorowe akcenty. No i filcowe bransoletki, które są połączeniem dwóch skrajności: ciepłego i miłego filcu i ćwieków, które raczej z niczym miłym się nie kojarzą:) Taki kontrast świetnie się prezentuje. Na pewno biżuteria z filcu od tej projektantki będzie na moim filcowym radarze:), bo pewnie wkrótce pojawi się kolejna seria fajnych bransoletek i kolczyków. Z niecierpliwością na nią czekam. 
 
Kolczyki decoupage cieszą się ostatnio niesamowitą popularnością. Szczególnie te, które przedstawiają ciekawe motywy. A jest ich naprawdę setki i mozna znaleźć właściwie każdy. Jestem zwolenniczką takich nowych rozwiązań, bo dzięki temu biżuteria się rozwija i zyskuje nowe oblicza. Trochę jednak z przekory chciałabym powrócić do kolczyków decoupage ozdabianych kwiatami i motywami, które ja nazywam typowo decoupagowymi. Dlatego wybrałam się do galerii S3c3sji, gdzie takie klasyczne kolczyki decoupage można znaleźć. To takie kolczyki, któr ja kojarzę ze swoim pierwszym spotkaniem z decoupagem. Bardzo eleganckie i niezwykle kobiece. Secesja właśnie taką typową i klasyczną wersję kolczyków decoupage nam prezentuje. Podziwiam wszystkie nowinki, które czasem są niezwykle fajne czy zabawne, ale też z dużą radością i trochę też z sentymentem wracam do klasycznych kolczyków decoupage, takich jakie można oglądać u S3c3sji. 
 
Pisząc o ręcznie robionej biżuterii, nie można zapomnieć o broszkach z materiału, bo to chyba najlepszy przykład rękodzieła. W końcu dość trudno byłoby stworzyć broszkę z materiału maszynowo:) Broszki z materiału to także taki rodzaj biżuterii, przy którym można się wykazać niezwykła kreatywnością.  Taką broszkę mozna zrobić właściwie ze wszystkiego, jednak prawdziwą sztuką jest zrobić broszkę z każdego materiału, która będzie pięknie się prezentować. Jeśli mam być szczera, to chyba bardziej lubię takie broszki, niż na przykład te robione z filcu, choć te drugie są oczywiście równie piekne. Jednak, ponieważ wolę bardziej delikatną biżuterię, to jakoś broszki z materiału bardziej przypadają mi do gustu. Poniżej te, które na pewno są wyjątkowe i niepowtrzalne. Szczególnie te broszki giganty, jak żywcem wyjęte z Dynastii:)
 
Rękodzieło uwielbiam, a szczególnie dotyczy to biżuterii hand made. Wiele razy zastanawiam się, jak to czy tamto zostało zrobione. Sama raczej nie mam zdolności manualnych i z tym większym podziwem patrzę na takie projekty. Biżuteria hand made to więc pomysł- ten jest chyba najważniejszy, no i trochę talentu, aby można było go zrealizować.  Ciekawie prezentują się kolczyki Meadow. Przede wszystkim wielkie brawa za pomysłowość, bo takiej biżuterii hand made nie widziałam dawno. I choć sama idea, aby nosić suszone kwiaty czy owoce jako biżuterię nie jest nowa, to na pewno połączenie z glinką ceramiczną jest nowatorskie.  Pierścionki z modeliny.. Raczej takich nie widziłam, aż nie trafiłam do galerii Magooszowa. Projektantka udowadnia, że z modeliny można zrobić właściwie każdy rodzaj biżuterii hand made. A to tylko dwa przykłady sposród wielu, które widziałam przez długi czas, od kiedy interesuję się rękodziełem i bizuterią artystyczną. Warto sobie poszperać, bo można odkryć naprawdę fajne rzeczy.
 
Kto z nas nie zna ślicznej biżuterii decoupage? Pewnie wszyscy, a niektórzy nawet mieli z jej robieniem małą przygodę, która nie zakończyła się niestety sukcesem- to o mnie:- pewnie trzeba było najpierw poczytać jak powstaje ładna biżuteria decoupage:) To co mnie w biżuterii decoupage urzeka, to przede wszystki jej niepowtzralność. W żaden inny sposób nie da się chyba zrobić na przykład wisiorka z naszym zdjęciem, jak właśnie w taki sposób. Jest to więc najlepszy sposób, aby nasze ulubione zdjęcia zamienić na biżuterię. Jeśli mam ochotę pooglądac sobie fajne projekty z tej dziedziny sztuki, zawsze zaglądam do Theresaursulasjewelry, bo mogę tam spotkać prawdziwą skarbnicę kolczyków i wisiorków. Do tego bardzo oryginalnych i w bardzo pomysłowych wersjach. Wybrałam kilka najfajnieszych- mam nadzieję, że spodobają się i Wam:)