W grupie różnych technik, którymi posługują się rękodzielnicy, bardzo ważną rolę odgrywa decoupage. To stara technika ozdabiania przedmiotów za pomocą naklejania papieru na bazę, najczęściej z drewna. Przywędrowała do Europy z północnej Rosji, i została zaadaptowana przez artystów także do wyrabiania biżuterii. I tak piękna biżuteria decoupage jest dziś jedną z najbardziej popularnych. Jej popularność sprawia, że wielu artystów stara się odnaleźć coraz to ciekawsze sposoby ozdabiania, a jednym z nich jest wykorzystanie ciekawych obrazków. Taka piękna biżuteria decoupage zachwyca więc nie tylko swoim urokiem, ale często także niesamowitym poczyciem humoru artystów-autorów. Nie trzeba daleko szukać, bo po wpisaniu hasła w wyszukiwarce pojawia się cała masa świetnych pomysłów. Mnie jednak najbardziej spodobała się piękna biżuteria decoupage od Theresaursulasjewelry. Specjalnie podkreślam jej urodę, ponieważ zabawny motyw może trochę przysłaniać niezwykłą pracochłonność techniki. Aby bowiem wyrabiać biżuterię decoupage potrzebna jest przede wszystkim dokładność, cierpliwość, pewna ręka no i...pomysłowość:)
 
Nie ma chyba bardziej cieplutkiej i miłej biżuterii niż ta wykonana z filcu. Mam szczególnie na myśli bardzo kolorowe korale filcowe, które aż proszą się, aby się do nich przytulić:) Takie korale świecą jak małe słoneczka, a to właśnie słońca nam chyba teraz najbardziej brakuje. Zresztą filc w ogóle jest bardzo przytulny. Artyści także często chwalą go za niezwykłą plastyczność, dzięki której można z nim zrobić bardzo wiele ciekawych rzeczy. Przykłady takich niebanalnych korali filcowych widzicie na zdjęciach poniżej. Chyba żaden inny materiał nie dałby się tak kształtować, mając jednocześnie taką wytrzymałość i stabilność. Nie dziwi więc to, że często jest wybierany przez rękodzielników. Ja jestem już od dłuższego czasu zachwycona tym, co z filcem wyrabia Ifka:) Jej korale filcowe są zupełnie wyjątkowe na tle tych wszystkich, które już widziałam. Podziwam nie tylko idealnie dobrane kolory, ale także pozostałe elementy, z którymi Ifka łączy swoje korale filcowe. Drewno czy plastikowe koraliki w połączeniu z filcem dają niesamowite kompozycje. Takiego ciepła, jakie bije od tych korali, nie widziałam już dawno. Warto sobie zafundować taką dawkę energii- może wiosna w końcu do nas przybędzie:)
 
Ciekawe, ale kiedy dziś weszłam na bloga z postanowieniem, że będę pisać o biżuterii dla dzieci, jakoś od razu skojarzyłam rękodzieło artystyczne z dziećmi:) Być może dlatego, że to właśnie dzieci i to wszystkie, bez wyjątku, bardzo chętnie oddają się róznego rodzaju tworzeniu. A potem w niektórych z nas jakoś ta chęć tworzenia zanika... No ale do rzeczy, czyli do biżuterii dla dzieci:) Temat stąd, że zastanawiałam się, jaką piękną biżuterię założy moja mała bratanica na swoje pierwsze święta. Jej mama świetnie się bawi strojąc ją na przerózne sposoby, więc na pewno nie zapomni również o ślicznej biżuterii dla dzieci. A to z pewnością będzie coś pięknego, bo przesłodka biżuteria dla dzieci, którą możemy teraz znaleźć w wielu galeriach artystycznych, po prostu zwala z nóg swoim urokiem:) Poniżej kilka świetnych przykładów na to, że i biżuteria dla dzieci może być czasem doskonałym polem do wykazania się pomysłowością i kunsztem artystycznym- propozycje z galerii TutuKids i Momilio:)
 
A teraz trochę zupełnie lużnych propozycji i niebanalna biżuteria hand made, która ostatnio bardzo mi się spodobała. Jest tego dość sporo, bo jak widać taka biżuteria cieszy się ogromną popularnością. Artyści wykorzystują przeróżne techniki, a jedną z nich jest echnika Tiffaniego.  Biżuteria hand made, która powstaje z jej użyciem mnie ostatnio zupełnie wciągnęła. Staram się dowiedzieć na jej temat jak najwięcej, ale przede wszystkim podziwam niesamowite projekty. O Witrażce na pewno już pisałam wcześniej, ale muszę o niej napisać jeszcze raz, bo jej broszkami i wisiorkami jestem zachwycona.  Choć widziałam całą masę biżuterii hand made tym sposobem wykonywanej, żaden jednak z projektów tak bardzo mnie nie zauroczył. Myślę, że to ta czystość kolorów i niezwykła delikatność, które wydawałoby się nie mogą iść w parze z lutowaniem i cyną:) A tak trochę dla kontrastu przeglądam sobie również biżuterię z dzianiny. Taka dzianinowa biżuteria hand made to chyba w moim wydaniu rozpoczliwe poszukiwanie odrobiny ciepła, bo zima to już chyba nas w tym roku nie opuści. Jeśli dzianina to i dzianinowa królowa, czyli Barska.  Ta projektantka chyba już na zawsze pozostanie jej wierna. Swoją drogą jestem ciekawa skąd takie wręcz obsesyjne zainteresowanie tym materiałem, od którego właściwie nie odstępuje na krok. I dzianina i naturalne kamienie i wiele innych materiałów, z których powstaje piękna biżuteria hand made, daje artystom tak wiele możliwości, że z pewnością jeszcze nie raz nas zaskoczą:)
 
Jednym z najbardziej popularnych rodzajów biżuterii są ręcznie robione bransoletki. Trudno się jednak temu dziwić, bo obok kolczyków to chyba jeden z najbardziej lubianych przez kobiety rodzajów biżuterii. A jeśli kobiety tak lubią bransoletki, to chętnie szukają takich najbardziej oryginalnych i niepowtarzalnych. Ręcznie robione bransoletki cały czas są więc obecne w pracowniach artystycznych i cały czas pojawiają się najbardziej niesamowite projekty. To ciekawe, ale można znaleźć cały przekrój bransoletek. Są więc dość surowe, ręcznie robione bransoletki ze sznureczków o dość surowej formie. Ta surowość jest jednak przełamana dość mocnymi kolorami.  To właśnie kolor odgrywa to wiodącą rolę i na nim skupia się cała uwaga. Znaleźć można jednak takie, które są dość skomplikowanymi kompozycjami, jak na przykład ta pomarańczowo-niebieska bransoletka, którą widać na zdjęciu poniżej. Do wyboru mamy więc przeróżne wzory i możemy je dobierać w zależności od tego, co lubimy, czy w zależności od stroju jaki mamy zamiar założyć. Ręcznie robione bransoletki to chyba ta grupa biżuterii, w której znaleźć można najwięcej pomysłó, konstrukcji i innowacji:) Znaleźć można nawet takie, które są ulepione z modeliny, choć mnie wydawało się to niemożliwe. A jednak okazało się, że nie ma rzeczy niemożliwych:)
 
Interesują się wszelkiego rodzaju rękodziełem, choć pewnie najbardziej zawsze rzuca mi się w oczy biżuteria artystyczna. To bardzo specyficzny  hand made, który jest chyba najbardziej popularny i ma z pewnością najwięcej fanek. To także cała masa torebek, ubrań i innych równie pięknych rzeczy. Jednak mnie hand made bardziej kojarzy się z dekorowaniem wnętrz. Taki użytkowy hand made, czy jak kto woli sztuka użytkowa jest dla mnie jdnym z dowodów, że sztuka wcale nie musi znajdować się tylko w muzeum. Może być częścia naszego życia, bo w końcu tam też się narodziła. Rękodzieło artystyczne to więc nie tylko hand made w formie biżuterii czy ubrań, ale również cała masa użytkowych przedmiotów, które nas otaczają.  Taki użytkowy hand made jest nam chya jeszcze bliższy niż wspomniana wyżej biżuteria.  Zastanawiam się również, czy powinnam do hand made'u zaliczać typową sztukę czyli na przykład malarstwo. Jednak chyba nie zrobię tego, ponieważ to bardzo specyficzny rodzaj sztuki, która nie służy w spoób użytkowy, a ma za zadanie dotrzeć do naszych emocji. Typowy hand made natomiast to piękne, ręcznie robione rzeczy, które jednak spełniają bardziej praktyczną rolę. Choć już sumie sama nie wiem... Na pewno nie jest łatwo wytyczyć taką granicę. Jakby jednak nie było hand made jest wspaniałą alternatywą dla zalewającej nas masy produktów, które jakoś tak wydają się pozbawione duszy.
 
Rękodzieło artystyczne polega przede wszystkim na tworzeniu pieknych rzeczy, często z tego co nas otacza, a dla wielu jest całkiem zwyczajnym materiałem. Nieraz jestem bardzo zaskoczona, ile ciekawych pomysłów mają artyści na zrobienie czegoś pieknego właściwie z niczego. Doskonałym tego przykładem mogą być niezwykłe broszki z materiału. Jeśli przyjrzeć im się z bliska, nie jest to nic innego, jak tylko małe kawałki tkaniny, połączone jednak tak ze sobą, że tworzą niezwykłe kompozycje. Dla mnie- a jestem muszę przyznać eko-maniakiem, przy ktorym ludzie boją się wyrzucić plastikową butelkę do zwykłego kosza na śmieci:)- to doskonały przykład na wykorzystanie resztek materiału. Nie jest to może zbyt romantyczne stwierdzenie, ale już broszki z materiału, które tak powstają są bardzo romantyczne:) Jeśli więc artysta ma do wybory zakupić na przykład filc lub użyć to, co zostało mu z poprzednich projektów, ja przyklasnę tej drugiej opcji. Zresztą nie ma najmniejszego znaczenia, bo broszki z materiału, które oglądam właśnie w galeriach artysów są przepiękne i chwała twórcom za to, że pokazują nam, że coś co pierwotnie mogłoby zostać uznane za odpadki, może cieszyć nasze oczy jeszcze przez długi czas. Dlatego właśnie broszki z materiału zajmują tak ważne miejsce w moim sercu:)
 
Kiedy szukam w myśli takiego rodzaju biżuterii, która trwa sobie przez wieki i wciąż jest popularna bez względu na trendy, przychodzi mi na myśl jedynie biżuteria z kamieni naturalnych. Nie trzeba daleko szukać, wystarczy doskonały przykład diamentów, które chyba nigdy nie wyjdą z mody. Ale diamenty to oczywiście przykład z jednego, bardzo drogiego końca, całej masy minerałów, które są wykorzystywane do produkcji biżuterii. Niezwykła biżuteria z kamieni naturalnych może być także świetną lekcją geologii, i zadziwiającym dowodem na to, że ziemia jest nieprzebranym skarbcem, z którego można wyciągać przepiękne przedmioty. Dla wielu osób jednak biżuteria wykonywana na przykład z diamentów może się kojarzyć z bardzo tradycyjnym wzornictwem. Ale okazuje się, że można znaleźć całe mnóstwo biżuterii, która jest niezwykle nowoczesna i jednocześnie ozdobiona minerałami. Taka biżuteria z kamieni naturalnych najczęściej powstaje w pracowniach artystycznych, gdzie kamienie są oprawiane w piękną ramę. Choć przez długi czas nie byłam do niej przekonana, kiedy zobaczyłam niektóre projekty, absolutnie się w nich zakochałam. Teraz mogę z całą pewnością powiedzieć. że taka biżuteria nie będzie mi się kojarzyć z Cepelią:)
 
Czasami zastanawiamy się nad tym, jaki podarować komuś prezent. Oczywiście kluczem do sukcesu jest takie dobranie prezentu, żeby pasował do danej osoby. Czasem jednak jest to dość trudne. W takiej sytuacji, ale zresztą nie tylko w takiej, doskonale jest komuś podarować ręcznie robione fajne gadżety. Coraz więcej osób decyduje się na podarowanie jakiegoś ręcznie robionego prezentu, bo jest to całkiem wyjątkowy podarunek. Takiego prezentu mozna szukać na przykład w sklepach z gadżetami, których powstaje coraz więcej. Mozna także odwiedzić galerie rękodzieła, bo to właśnie tam powstaje najwięcej niebanalnych pomysłów. A pomysł jest kluczem do sukcesu. Do wyboru mamy całe mnóstwo fajnych gadżetów. Od ręcznie robionych kartek- taka sama w sobie już może być prezentem, przez zakładki do książek, poduszki, elementy wystroju wnętrz, po śmieszne fajne gadżety, które można nawet dopasować do osobowości obdarowywanej osoby:) Tutaj właściwie nie ma żadnych ograniczeń. Pozostaje nam tylko wybrać coś, co się spodoba. Moim absolutnym numerem jeden są broszki-zwierzaki, które znalazłam w galerii Boni. Małe, śliczne, po prostu urocze. Ostatnio obdarowywuję nimi większość osób, którym chcę sprawic jakiś mały, miły upominek. Takich drobiazgów, fajnych gadżetów mozna znaleźć całe mnóstwo- jest ich tak dużo, że czasami jest trudno zdecydować się na jakiś jedn konkretny. Ja uwielbiam rękodzieło w roli prezentu i sama zawsze bardzo się cieszę, kiedy taki otrzymam. 
 
Broszki kwiaty to jeden z tych rodzajów biżuterii, który był bardzo popularny i ostatnio znowu wraca do mody. Najbardziej popularne natomiast stają się oryginalne broszki kwiaty wykonywanie ręcznie przez artystów. Takie broszki są właściwie niepowtarzalne, bo nawet jeśli wzór jest taki sam, żaden artysta nie jest w stanie takiej broszki wykonać idealnie tak samo. Poza tym idealnie pasują właściwie do każdego rodzaju ubioru.  Broszki kwiaty mogą przybierać przeróżne formy- oczywiście kwiatów:) Wiele z nich to fantazyjne formy, które nawet ciężko jest określić. Jednak łączy je jedno, a mianowicie niesamowita uroda. Mnie najbardziej urzekły oryginalne broszki kwiaty z galerii Mility Nikonorov- przede wszystkim ze względu na swoje rozmiary. To broszki giganty, które są jak żywcem wyjęte z lat 80. Taka broszka to idealny dodatek do małej czarnej, która dzięki niej zyskuje całkiem nowe oblicze. Jest to więc świetny sposób na nadanie zupełnie innego wyglądu rzeczom, które już być może trochę nam się opatrzyły. Ale oczywiście takie broszki-giganty to tylko jedna z wielu dostępnych w galeriach artystycznych opcji. Możemy również znaleźć tam bardziej trarycyjne formy. W broszkach kwiatach nie ma jednak żadnych limitów- oryginalność ich główną zaleta.