Jak wyglądałaby biżuteria retro, gdyby dziś panowała taka moda jak prawie sto lat temu? Taka nowoczesna biżuteria retro na pewno miałaby jakieś ciekawe cechy. 
Dziś również powstaje biżuteria retro, ta jednak jest inspirowana tą klasyczną. W pewnym sensie mozna by sobie wyobrazić retro w nowoczesnym wydaniu, bo ostatnie lata to przecież czas panowania tego stylu, także w świecie biżuterii.
Na pewno nowoczesna biżuteria retro jest dużo mniej strojna od tej klasycznej. Nie ma tutaj jakiegoś polerowanego złota, wielkich kamieni i generalnie brakuje takiego mocnego uderzenia :) Za to ta nowoczesna bardziej stara się wyglądać jakby przeleżała na strychu sto lat :) 
Jest to na pewno oczywiste odwołanie do retro. Podejście do biżuterii retro w nowoczesnej wersji jest jednak bardziej minimalistyczne i chyba to jest jedna z cech, która nam współczesną biżuterię charakteryzuje. 
Pewnie się nie dowiemy jak by biżuteria retro dziś wyglądała, gdyby ten trend zapanował dopiero dziś, ale na pewno wiemy jak wygląda ta takim stylem inspirowana. 
 
Skąd wynika taka wielka popularność biżuterii z filcu i to, że właściwie każda z nas ją lubi, nawet jeśli jej nie nosi. Na przykład srebrna czy złota biżuteria ma swoje fanki, ale i takie osoby, które jej zwyczajnie nie lubią. Jeśli chodzi o bizuterię z filcu, to jeszcze nie spotkałam dziewczyny, która by powiedziała, że jej nie lubi. Może być tak, że jej nie nosimy, ale podoba się praktycznie wszystkim :)
Czym biżuteria z filcu nas zachwyca? Pewnie głównie kolorami. Chyba tylko modelina jest tak kolorowa. Kolory to moim zdaniem największy atut biżuterii z filcu. No i pozostaje jeszcze ta świetna miękkość :) W sumie to na upartego na takich koralach z filcu można się czasami zdrzemnąć w pracy. 
Doskonale też ożywia małe czarne, wydaje mi się, że biżuteria z filcu jest idealna to takich prostych, czarnych sukienek.
Na pewno jej atutem są także fajne połaczenia róznych materiałów. Być może doczekamy się takiej biżuterii z filcu, w której filc jest łączony na przykład z modeliną. Chętnie bym zobaczyła, ja takie coś się prezentuje. 
 
Czasami możemy mieć wątpliwości, czy rzeczywiście kolczyki z modeliny są w całości wykonane ręcznie. Ja nie do końca jestem przekonana co do niektórych, bo wyglądają jakby były zrobione z plastiku :)  Ale taki efekt pewnie się uzyskuje, kiedy łączy się modelinę z róznymi innimi materiałami, takimi jak na przykład silikon.
Bardzo bym chciala zobaczyć od początku do końca jak takie fajne kolczyki z modeliny powstają - szczególnie samo lepienie, bo zawsze niesamowicie podziwiam ludzi, którzy mają takie talenty w rękach. 
Dziś kolczyki z modeliny podążają w trochę innym kierunku niż tylko ciastak. Bardzo dobrze, bo inaczej wróżyłabym im raczej szybką śmierć. Nie zrozumcie mnie źle, takie kolczyki są prześliczne, ale jednak wszystko się człowiekowi kiedyś nudzi :)
Mam nadzieję, że jeszcze nie raz zobaczę takie fajne pomysły jak te na dole. Bo musicie przyznać, że takie kolczyki są o wiele ciekawsze niż kolejna para muffinek :)
 
Wiele rodzajów biżuterii cały czas się rozwija, bo przecież tworzenie nie może stać w miejscu, a projektanci starają się cały czas wymyślać coś nowego.  Doskonałym ptego przykładem może być oryginalna biżuteria z filcu. Ja pamiętam ją na przykład sprzed dziesięciu lat. wtedy były to jedynie drewniane korale, otoczone filcem i takie korale zaczynały cały trend. Dzisiaj z filcem łaczone są inne elementy, niektóre tradycyjnie z nim związane, inne trochę mniej.  A co łączy się z filcem w biżuterii z filcu?
  • drewniane korale, to chyba najbardziej powiązany z filcem materiał, bo często drewniane korale stanowiły bazę dla filcowania na mokro
  • plastikowe koraliki, takich nie spotykałam wcześniej i szczerze mówiąc nie bardzo je lubię w biżuterii, ale akurat w tej, która widzicie poniżej naprawdę fajnie się sprawdza
  • inne ciekawostki :)
Generalnie oryginalna biżuteria z filcu staje się coraz bardziej oryginalna, mam nadzieję, że będzie jeszcze ciekawiej, bo przecież nie możemy oglądać tego samego cały czas :)
 
Bardzo spodobały mi się te ciekawe kolczyki z modeliny, ktore można znaleźć u Modelinki. To taki fajny powrót do czasów dzieciństwa, fajnych, ale strasznie krótkich dobranocek. A tak nawiasem mówiąć dla nas było to całkiem normalne, że dobranocka trwała 10 min i tylko tyle czasu dziennie oglądaliśmy telewizją. Dzisiaj to chyba nie do pomyślenia :) No, ale wracam do kolczyków. Modelinka ma nie tylko takie ciekawe pomysły, bo znalazlam u niej na przykład kolczyki, które do złudzenia przypominają sutasz. Kiedy tak sobie zwiedzałam jej galerię, to te jakoś omijałam, bo kątem oka oceniałam, że to sutasz, a szukałam kolczyków z modeliny. Później dopiero jakoś tak przyjrzałam się im z bliska i stwierdziłam, że to naprawdę bardzo fajny pomysł. U Modelinki czasami może delikatne braki widać w technice, ale pomysły ma naprawdę bardzo twórcze. Fajnie byłby zobaczyć na przykład decoupage z modeliny :) To na pewno byłoby wyzwanie :) Jeśli szukacie ciekawych kolczyków z modeliny, to na pewno warto od czasu do czasu zaglądnąc sobie do Modelinki, bo tam fajnych pomysłów nie brakuje. 
 
Picture


teraz troszkę lżej, bo tematem będzie biżuteria z filcu na prezent. Co z takiej biżuterii najlepiej się nadaje na prezent? Wybór jest ogrmny i możemy mieć trochę problemów z dopasowaniem naszyjnika czy kolczyków do danej osoby. Ja podeszałbym do tego naukowo i podzieliła dziewczyny na dwie grupy:) :
  • dziewczyny, które nie boją się odważnej biżuterii i lubią nosić na przykład duże naszyjniki. Dla nich idealnie na prezent będą się nadawać duże kolorowe korale- takie, jakie można znależć na przykład w galerii Ifki. To rzeczywiście całkiem skomplikowane kompozycje i na pewno będzie je widać. Nie ma sensu ich kupować komuś, kto takich ozdón nie lubi. Kolory trzeba już dopasować fo gustu, ale jesli się kogoś zna, to nie powinno być z tym więksego problemu.
  • dziewczyny, które wolą raczej skromniejsze ozdoby. Takim będzie się podobać skromniejsza biżuteria z filcu, na przykład kolczyki czy broszki. Ja piękne kolczyki znalazłam w Jagii. Idealne, jeśli chcemy biżuterię z filcu z charakterem, ale niezbyt dużą. Broszki też możecie znaleźć na przykład u Ifki.
Jeśli tak do tego podejdziemy, to biżuteria z filcu będzie idealnie dopasowana i na pewno będzie się z niej cieszyć każda dziewczyna. 
 
Historia kolczyków jest niezwykle ciekawa. Okazuje się, że kolczyki z modeliny, które przecież są jak najbardziej nowoczesną formą takich ozdób do uszu, mogą być również dobrym pretekstem do tego, aby porozmawiać o historii kolczyków w ogóle. To pewnie jedne z najstarszych ozdób znanych człowiekowi. Wykonywane właściwie ze wszystkiego, z czego da się je zrobić. I tak od tych robionych z drewna, można przejść do kolczyków z modelina. Modelina to wynalazek kilkudziesięciu ostatnich lat, więc materiał zupełnie młodziutki, jeśli tak je porównać do historii kolczyków w ogóle. Choć kolczyki z modeliny są młode, to one także się zmieniają. Ja zauważyłam dwa trendy:
  • kolczyki, które stanowią właściwie tylko i wyłącznie słodkość;
  • kolczyki, które starają się być trochę inne. Artyści robią wszystko, aby trochę z tego trendu kolczykowych słodkości się wyrwać.
I jedne i drugie są śliczne, choć nie ukrywam, że najbardziej kibicuję tym drugim, bo są zwyczajnie trochę bardziej odkrywcze. Zobaczymy w którą stronę pójdą kolczyki z modeliny.
 
Artyści, którzy projektują biżuterię, nawiązują czasami do tej, którą już znamy z historii. Tak też jest z biżuterią retro, której bardzo różne wariacje można znaleźć w wielu galeriach. Czasami trochę mi szkoda, że nie jest to taka klasyczna biżuteria retro, a raczej właśnie swobodne do retro nawiązania. Z drugiej jednak strony odtwarzanie tego, co już było nie ma większego sensu. Co więc pojawia się w nowoczesnej biżuterii w tym stylu? Przede wszystkim stare zdjęcia, Zauważyłam, że Paryż jest miastem, które z tamtym okresem najbardziej się kojarzy. Ale też pewnie to miasto, które większości z nas tak się kojarzy. Poza tym gwiazdy muzyki i kina i to nie zawsze te, które w tamtym czasie żyły i tworzyły. Artyści bardziej więc wykorzystują nasze skojarzenia, niż klasyczne wzorce. To jednak jest całkowicie zrozumiałe. Otrzymujemy artystyczną biżuterię retro, która pasuje do naszych czasów i też odzwierciedla sposób, w jaki patrzymy na przeszłość. Ładne, prawda?
 
Choć biżuteria z filcu najczęściej kojarzy mi się dość kolorowymi i mocno rozbudowanymi formami, to jednak zauważyła, że najchętniej noszę tę biżuterię z filcu, która jest dość prosta. Jestem drobną blondynką, więc jakieś duże korale raczej mi nie pasują, bo wygląda to tak, jakby korale same szły :) Bardzo podobają mi się te, które robi na przykład Ifka, ale ich nie noszę. Natomiast biżuteria z filcu to także całkiem proste i delikatne formy. Piękne kolczyki znalazłam u Jagi33. Są właśnie takie delikatne i idealne dla osób, które z takiej modnej biżuterii nie chcą rezygnować, ale duże formy im nie leżą. I tak jak w przypadku wielu rodzajów biżuterii, tu także najważniejszy jest pomysł. Wystarczy go mieć i można naprawdę coś fajnego zrobić. Te zielone kolczyki byłyby świetnym prezentem dla miłośników Irlandii :) Tak mi się skojarzyło, bo miałam kiedyś znajomą, która strasznie chciała tam zamieszkać- na pewno by się z takiego prezentu ucieszyła. Prosta biżuteria z filcu zwraca naszą uwagę przede wszystkim na jego niesamowitą przytulność, no i na kolory. Sam filc, w nieskomplikowanej formie, jak się okazuje też może być ozdobą. 
 
Kiedy tak się zastanawiam, jaki rodzaj biżuterii będzie przypisywany początkowi XXI wieku, to od razu przychodzą mi na myśl kolczyki z modeliny. jakoś tak wszystko inne już chyba wcześniej już było, a kolczyki z modeliny to wynalazek ostatnich kilku lat. Powiem szczerze, że patrzę na nie trochę z niepokojem. Mam wrażenie, że trend na ciasteczka powoli się kończy, zresztą jak wszystkie trendy, a my pozostajemy bez jakiegoś następcy ciasteczkowych kolczyków z modeliny. Pojawiają się wprawdzie nowe pomysły, nowi artyści, ale jakoś cały czas brakuje mi- tu mi przychodzi film z You Tube o imprezeie u Hitlera :) - takiego właśnie pie.......cia, które coś nowego do świata kolczyków z modeliny by wprowadziło. Oby jak najwięcej ciekawych i nowatorskich pomysłów, bo szkoda gdyby kolczyki z modeliny po takim udanym debiucie, od nas odeszły. Ja patrzę z ogromnym zainteresowaniem na to, co robi Olcikk, bo mam wrażenie, że jej kolczyki z modeliny jeszcze nie raz nas zaskoczą.